Календарь новостей

«    Апрель 2024    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 

Популярные новости

  ВСТУП

  "Своєчасно знайти, виховати й розвинути задатки і здібності у своїх вихованців, своєчасно розпізнати
  у кожному його покликання – це завдання є найголовнішим у системі навчально-виховного процесу".
  В. Сухомлинський

  Сучасне життя висуває нові вимоги до людини, а якісно нові зміни в суспільстві переконують, що найбільшою цінністю є неповторна людська особистість з її нахилами, вподобаннями, обдаруваннями. Творити змістовні, масштабні зміни в житті держави спроможна тільки всебічно та гармонійно розвинена творча особистість. Тому виявлення обдарованості, спеціальних здібностей у дітей, їх розвиток і реалізація є однією з актуальних проблем на сучасному етапі розвитку педагогічної теорії і практики. Проблема виховання обдарованої дитини існує стільки, скільки існує сама педагогіка і сьогодні залишається відкритою.

  Обдаровані діти – золотий запас нації, її інтелектуальна еліта, гордість і надія України, джерело її авторитету у світі. Завдання класного керівника полягає в тому, щоб створити умови для виявлення та розвитку обдарованих дітей.

  Основним принципом школи є розкриття в процесі навчання та виховання дитячої обдарованості. Упровадження в життя цього принципу сприяє спільна діяльність класного керівника з психологом, учителями-предметниками і батьками. Робота з обдарованими дітьми може бути плідною лише за умови повного контакту педагога з дітьми, знання дорослими індивідуальних особливостей. На думку М.Карне, вчителі, які працюють з обдарованими дітьми, мають бути чутливими й доброзичливими, мати високий рівень інтелектуального розвитку, динамічний характер, почуття гумору, бути особистісно-зрілими, емоційно стабільними.

   

  Опис власного досвіду за проблемою: "Роль класного керівника в системі виявлення, розвитку та виховання обдарованих учнів"

  Обдарована дитина – це дитина, яка виділяється серед своїх однолітків яскраво вираженими успіхами в досягненні результатів на якісно вищому рівні, що перевершує певний умовний «середній» рівень, причому ці успіхи є систематичними й постійними. Коли ж результати такої діяльності є ще й оригінальними, то можна стверджувати, що дитина є творчо обдарованою.

  Згідно з вченням людського потенціалу американського психолога Джозефа Рензуллі, обдарованість – це поєднання трьох характеристик:

  • інтелектуальних здібностей;
  • творчості;
  • наполегливості.

  Дітей, які мають здібності, в школі достатньо. Якщо не роздивитися, не розвивати їх, цей дар природи так і залишиться не затребуваним. Працювати з такими дітьми цікаво і важко, в класі, на уроці вони вимагають особливого підходу, особливої системи навчання та виховання. Саме тому навчання й виховання обдарованих школярів слід здійснювати з опорою на дидактичні принципи:

  • індивідуалізації та диференціації навчання;
  • довіри і підтримки;
  • залучення обдарованих учнів до участі в житті школи.

  Чи виросте з дитини талановита, геніальна особистість, залежить від багатьох обставин, у тому числі і від правильно організованої системи навчання та виховання. Велика роль у цьому процесі належить класному керівнику.

  Його робота містить низку завдань: сприяння розвитку кожної особистості; виявлення обдарування дітей і максимальне сприяння їхньому розвитку. Із цією метою впроваджуються такі заходи: медичні, фізіологічні, психологічні, педагогічні, що здійснюються спільно із сім’єю та школою.

  Першочерговим завданням роботи з обдарованою дитиною є вивчення її вікових особливостей та вміння визначити дитячу обдарованість.

  Існують такі типи обдарованості:

  1. академічний – на перший план виходять особливі здібності саме до навчання;
  2. креативний – нестандартне мислення;
  3. соціальний (лідерський) – здатність розуміти інших людей, налагоджувати взаємини, керувати ними;
  4. психомоторний– спортивна обдарованість;
  5. художній – високі досягнення у художній діяльності – музиці, танцях, живописі, скульптурі, сценічній діяльності;
  6. інтелектуальний – діти мають глибокі знання, самостійно їх розвивають.

  Робота класного керівника полягає у пошуку обдарованих дітей, допомоги їм, роботи з ними, створення умов для підтримки їхніх здібностей і складається з таких етапів:

  1. аналітичний - врахування відомостей про досягнення дитини в певній сфері діяльності, надані батьками й педагогами;
  2. діагностичний – проводиться ряд психологічних тестів психологом (інтелектуальний розвиток, тип мислення та ін.);
  3. спостереження за роботою на уроках, під час позакласних заходів та аналіз роботи;
  4. формування, заглиблення і розвиток здібностей – основна роль надається педагогам, завдання яких – формування і поглиблення дитячих здібностей.

  Виходячи з цих етапів визначається така структура роботи з обдарованими дітьми:
  1) Робота з дітьми:

  • виявлення і діагностика;
  • оновлення банку даних дитячих досягнень;
  • складання індивідуальної програми супроводу.

  При цьому дитину потрібно включати у всі види творчої та науково-пошукової, учбово-пізнавальної діяльності.
  2) Робота з батьками:

  • проведення діагностичних заходів;
  • психологічний супровід обдарованої дитини;
  • створення умов для сумісної практичної діяльності обдарованої дитини і батьків.

  3) Робота з учителями-предметниками:

  • спільна участь в олімпіадах, творчих конкурсах, науково- дослідницької діяльності.

  4) Робота з психологом (постійно супроводжує педагогічний процес роботи з дітьми):

  • аналітична корекція результатів розвитку учнів на основі вивчення рівня інтелектуального розвитку та коефіцієнта самореалізації, тестування, робота з викладачами по врахуванню результатів психологічних досліджень в їх подальшій роботі.

  Під час навчальної та виховної діяльності використовую такі прийоми роботи з обдарованими дітьми:

  1) творчі, тематичні, індивідуальні завдання, спрямовані на розширення та поглиблення знань;
  2) проблемно-ситуативні завдання;
  3) науково-дослідницька діяльність допомагає формувати:

  • пізнавальну компетентність;
  • самоосвітню компетентність;
  • особистісну компетентність;
  • соціальну компетентність.

  4) Індивідуальні навчання за індивідуальними планами.
  5) Профільний клас – українська філологія.

  Форми і види позакласної роботи:
  1) виконання позакласних завдань;
  2) організація роботи загону ЮІР;
  3) участь в масових тематичних заходах:

  • конкурсах;
  • конференціях;
  • концертах, постановках;
  • спортивних змаганнях;
  • вікторинах;
  • іграх, екскурсіях, відвідуванні театрів і т.п.;
  • олімпіадах;
  • предметних тижнях.

  Нашою спільною діяльністю ось вже 4-й рік є організація роботи загону юних інспекторів дорожнього руху(далі ЮІР).

  Мета і основний зміст роботи гуртка:

  1. Вивчення правил дорожнього руху, правил поведінки в громадському транспорті, на зупинках, а також безпечній поведінці на дорозі.
  2. Формувати в учнів навички проведення агітаційної роботи з вивчення правил дорожнього руху серед дітей; навички надання першої допомоги постраждалим при ДТП; навички та уміння передбачати небезпечні ситуації на дорозі та вміння швидко знайти правильний вихід з небезпеки.
  3. Виховувати почуття відповідальності, дисциплінованості, обережності у відношенні до свого життя та здоров’я, а також життя та здоров’я оточуючих.

  Основною формою роботи є позакласні заняття. Загін ЮІР проводить роз’яснювальну роботу в школі з правил дорожнього руху (далі ПДР); випускає стінгазети; пропагандистські матеріали; організовує змагання, конкурси, вікторини, готує презентації з профілактики дитячого травматизму, влаштовує показ мультфільмів з ПДР; проводить заняття з дітьми-велосипедистами на майданчиках, виступає з агітбригадою перед учнями школи та табору. Все це – робота загону ЮІР, мета якої – популяризувати питання безпеки дорожнього руху серед дітей і підлітків.

  Навчання школярів у гуртку – одна з форм морального виховання професійної орієнтації. Така спільна діяльність не тільки згуртувала дітей класу, а й надала можливість відчути себе відповідальними за профілактичну та роз’яснювальну роботу з ПДР в школі, познайомитися з професією міліціонера. Участь у роботі загону ЮІР сприяла виявленню творчих здібностей у більшості учнів класу, розвитку всебічно розвиненої особистості, найповнішого розкриття її задатків і нахилів, створення умов для розвитку й підтримання талантів та обдарувань.

  Мій клас приймає активну участь в загальних шкільних святах, без них не можна уявити проведення різних заходів, предметних тижнів. При визначенні профілю навчання в 10 класі, проводилася діагностика психологом, моніторинг якості знань з різних предметів і було обрано профіль української філології.

  Вище зазначені види робіт допомогли дітям обрати не тільки профіль навчання, але і визначитися з майбутньою професією, розкрити приховані здібності. Завдяки участі у роботі загону ЮІР деякі учні виявили бажання продовжити навчання у навчальних закладах МВС та МНС.

  Дієвим засобом розвитку обдарованості є діяльність органів учнівського самоврядування, адже саме таку дитину часто обирають лідером класу, вона вміло організовує дітей, до її порад, пропозицій прислуховуються, вона «веде за собою» клас, приймає активну участь в класних, шкільних та позашкільних заходах.

  На початку навчального року класний керівник створює банк дитячих досягнень – учнів, що успішно засвоїли окремі предмети, або виявили обдарованість з різних видів діяльності. Протягом року банк дитячих досягнень коректується і доповнюється. Це надає можливість відстежити динаміку та результативність їхнього розвитку; здійснювати прогностичні заміри щодо результативності участі школярів у конкурсах, змаганнях, олімпіадах.

  Уже традиційно склалась певна система стимулювання й заохочення педагогічних працівників і учнів. На святі останнього дзвінка переможці олімпіад, конкурсів, спортивних змагань, а також учні, які досягли вагомих результатів у навчанні, нагороджуються дипломами, грамотами, цінними подарунками. За підсумками рейтингу серед учнів класу визначається переможець конкурсу «Учень – лідер класу та школи». Дітям вручається футболка з написом «Лідер школи». В якості заохочення фото лідерів школи та обдарованих дітей розміщується на дошці пошани.

  Висновки

  Роль класного керівника в системі виявлення, розвитку та виховання обдарованих учнів є однією з головних, бо саме він розкриває здібності дитини, а його спільна діяльність з психологом, вчителями-предметниками та батьками допомагає обдарованій дитині використати свій потенціал у житті.

  Розвиток і виховання обдарованих дітей вирішує проблему формування творчого потенціалу суспільства. Виховати з обдарованої дитини особистість, адаптовану до складності сучасного життя, досить важко. У розвитку творчих можливостей учнів велике значення має випереджальний характер навчання та виховання. Його обґрунтував відомий психолог Л.Виготський і пояснив так: «Лише те навчання є добрим, яке передує розвиткові дитини, тобто спонукає дитину до життя, пробуджує та приводить у дію внутрішні процеси розвитку».

  У сучасному житті школа повинна формувати новий тип мислення, нову свідомість, нове розуміння людиною свого місця в суспільстві, житті. Така людина не тільки компетентна у своїй справі , але й може взяти на себе громадську та моральну відповідальність за вирішення суспільно вагомих завдань, які б конструктивно реагували на найменші зміни в загальному розвитку. Нова школа повинна готувати саме таких людей, а для цього потрібно вміти виявляти, розвивати, виховувати обдарованих дітей та дотримуватись таких рекомендацій:

  • навчати самостійності;
  • не стримувати ініціативи;
  • допомагати управляти процесом засвоювання знань;
  • використовувати творчу діяльність при проведенні масових заходів, відкритих занять, свят;
  • підхоплювати думки учнів;
  • підходити до всього творчо;
  • виховувати особистим прикладом.
  Информация
  Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.

  Помощь сайту

   
  Copyright © 2010-2013 metodbox.org
  Копирование материалов возможно только при разрешении администратора сайта и при наличии активной ссылки на сайт
  www.metodbox.org